سنگ شکن فکی

سنگ شکن فکی (Jaw Crusher)

سنگ شکن فکی، یکی از انواع سنگ شکن هاست که عموما در معادن و برای مرحله اول خردایش مورد استفاده قرار می­گیرد. این سنگ شکن شامل مجموعه ای از فک های عمودی است که یک فک ثابت و فک دیگر با مکانیزم بادامک نسبت به فک ثابت حرکت رفت و برگشتی دارد. این دستگاه از موتور برای تامین نیروی خود استفاده می­کند و از طریق موتور، شفت خارج از مرکز توسط تسمه V شکل، پولی و چرخ طیار به حرکت در می­ آید تا صفحه فک متحرک در یک مسیر تنظیم شده حرکت کند و عمل خردایش را انجام ­دهد. نحوه قرار گیری دو فک در این ماشین به صورت زاویه دار است، به همین دلیل فک ها در قسمت بالا یا دهانه ماشین، نسبت به یکدیگر فاصله بیشتری دارند و در قسمت انتهایی دستگاه فاصله دو فک کمتر می­شود، به طوریکه سنگ ها به اندازه کافی خرد شده تا بتوانند از انتهای دستگاه خارج شوند.

قطعات اصلی و پارامترهای فنی اصلی یک سنگ شکن فکی در زیر ارائه شده است.

 1. ناودان خوراک
 2. فلایویل
 3. تسمه V شکل
 4. موتور الکتریکی
 5. پایه موتور
 6. تنظیمات فک متحرک
 7. سیلندر هیدرولیک یا تنظیم کننده فاصله
 8. صفحه مفصلی
 9. فک متحرک
 10. زره
 11. فک ثابت

 1. G : دهانه ورودی
 2. b : حداکثر اندازه خوراک (معمولا بین ۸۰ تا ۹۰ درصد عرض ورودی مطلوب است)
 3. L : طول منطقه خردایش (در حدود دو برابر عرض شکاف)
 4. W : پهنای ناحیه خردایش
 5. L max (OSS) : فک باز حالت دور (تنظیم در حالت باز)
 6. L min (CSS) : فک باز حالت نزدیک (تنظیم در حالت بسته)

سنگ شکن های فکی به دو دسته تقسیم می­شوند که عبارتند از:

۱- سنگ شکن های تک بازویی: فک متحرک توسط یاتاقان بر روی محور پشتیبانی می­شود. پیتمن توسط یک صفحه مفصلی در پایین فک متحرک به بدنه اصلی فشرده شده است. این مکانیسم تضمین می­کند که هر نقطه از فک متحرک در یک مدار بیضی شکل حرکت می­کند. این مکانیسم باعث ایجاد حرکتی به نام حرکت پیوندی چهار میله ای می­شود و از طریق این حرکت، فک متحرک هم نیروی فشاری و هم نیروی اصطکاک را به مواد در هنگام خردایش وارد می­کند. این نوع سنگ شکن ها دارای دهانه تغذیه کوچکی هستند و برای سنگ های سخت مورد استفاده قرار می­گیرند.

۲- سنگ شکن های دو بازویی: پیتمن بر روی شافت ثابت که در بالای سنگ شکن قرار دارد نصب می­شود. دو صفحه مفصلی وجود دارد که یکی در سمت چپ و دیگری در سمت راست به پیتمن متصل شده است که در مسیر بادامک حرکت می­کند. صفحه مفصلی در سمت چپ به بلوک نگهدارنده فک، و صفحه سمت راست به بدنده اصلی متصل است. این سنگ شکن دارای دهانه تغذیه بزرگ است تا بتوانند سنگ های بزرگ را خرد کنند و برای سنگ هایی که دارای سختی بالایی هستند مناسب می­باشند.

مکانیزم سنگ شکن های فکی دو مفصلی اجازه می­دهد تا فقط فشار بر روی مواد اعمال شود. همچنین عمر سنگ شکن های فکی دو بازویی طولانی تر است زیرا آنها نیروی اصطکاک اعمال نمی­کنند.

مزایا و معایب سنگ شکن فکی

مزیت اصلی سنگ شکن های فکی عبارتند از:

 1. ساختار ساده
 2. کم هزینه
 3. دسترسی برای بازرسی آسان
 4. تعمیر و نگهداری راحت
 5. کار قابل اعتماد
 6. بدنه دستگاه کوچک

معایب دستگاه سنگ شکن های فکی عبارتند از:

 1. بهره وری کم
 2. ارتعاش
 3. نسبت خرد کردن کوچک
 4. ذرات ناهموار اندازه های غیر یکنواخت
 5. به تنهایی نمی­تواند سنگ معدن را تغذیه کند

هنگام انتخاب تجهیزات سنگ شکن برای خردایش اولیه، با توجه به شرایط و انجام تجزیه و تحلیل جامع، بر روی مواد اولیه می­بایست سختی، سایز و بافت سنگ در نظر گرفته شود. کارخانه هایی که بهره وری آنها متوسط ​​و کوچک است، به خصوص هنگام پردازش مواد چسبنده، بهتر است سنگ شکن فکی را انتخاب کنند.