رادمیل یا آسیاب میله ای

رادمیل یا آسیاب میله ای چیست؟

آسیاب های میله ای مشابه آسیاب های گلوله ای هستند، که در این آسیاب گلوله های فولادی حذف شده و میله های بلند فولادی برای آسیاب کردن جایگزین شده است. آسیاب های میله ای در یک مدار باز بین سنگ شکن و آسیاب گلوله ای استفاده می­شود. آسیاب های میله ای معمولاً در صنعت فرآوری مواد معدنی استفاده می­شود.

مکانیزم رادمیل

در آسیاب میله ای به جای گلوله ها از میله های فولادی پرکربن با قطر حدود ۵۰ میلی متر و امتداد تمام طول آسیاب استفاده می­شود. میله ها، سنگ معدن را با غلت زدن در داخل پوسته آسیاب می­کنند، که مشابه عملی است که توپ ها در آسیاب گلوله ای انجام می­دهند. آسیاب های میله ای دارای بازده صنعتی کمتر نسبت به آسیاب گلوله ای هستند، که این واقعیت را توضیح می دهد که توپ ها سطح آسیاب بسیار بزرگتری نسبت به میله ها دارند. آسیاب میله ای می­تواند با ۳۰ درصد توان مورد نیاز آسیاب گلوله ای راه اندازی شود. آنها اغلب در حالت مرطوب و در جایی که پالپ حاوی ۵۰ درصد جامد جرمی است عمل می­کنند.

هنگامی که آسیاب چرخانده می­شود، میله ها در مقابل یکدیگر قرار می­گیرند و تمام سنگ معدنی را که بین آنها وجود دارد آسیاب می­کنند تا به آسیاب کمک کنند، در هنگام ورود به آسیاب، به سنگ معدن آب اضافه می­شود. پس از آن می­توان فهمید که چرا به رادمیل آسیاب غلتکی مرطوب نیز می­گویند.

عمل سنگ زنی آسیاب میله ای به صورت تماس خطی است. همانطور که مواد از انتهای تغذیه به انتهای تخلیه حرکت می­کنند، در معرض نیروهای خرد کننده وارد شده توسط میله های سنگ زنی قرار می­گیرند. میله ها هم اساساً در یک تراز موازی غلت می‌خورند و هم می‌چرخند، بنابراین عمل خرد کردن و آسیاب به‌دست آمده از یک سری از سنگ شکن‌های غلتکی را شبیه‌ سازی می‌کند. تغذیه بزرگ تمایل دارد میله ها را در انتهای تغذیه پخش کند که همچنان یک عمل اضافی را ایجاد می­کند که ممکن است قیچی نامیده شود.

هنگامی که آسیاب بدون تغذیه یا با تغذیه بسیار ریز چرخانده می شود، میله ها در تراز موازی و در تمام طول خود با یکدیگر در تماس هستند. ورود خوراک جدید در یک انتهای آسیاب باعث پخش شدن بار میله در آن انتها می شود. این باعث ایجاد یک سری شکاف های گوه ای می شود که به سمت انتهای تخلیه مخروطی می شوند. میله های و غلتشی بیشتر نیروی خردکننده خود را روی بخش‌های درشت ماده خوراک مصرف می‌کنند و فقط به میزان کمتری روی مواد ظریف تری که فضاهای بین بار میله را پر می‌کنند، صرف می‌کنند. پیشرفت افقی مواد از طریق آسیاب در مقایسه با حرکت میله ها و مواد حاصل از چرخش آسیاب سریع نیست.

آسیاب های میله ای با سرعت کمتری نسبت به آسیاب های گلوله ای کار می­کنند زیرا میله ها نورد شده و آبشاری نیستند. آسیاب میله ای از یک پوشش ضخیم و خمیر مانند استفاده می­کند که بر روی آستر ها و میله ها اثر می­گذارد، به همین دلیل از فولاد کمتری نسبت به آسیاب گلوله ای استفاده می­کند، زیرا سرعت کمتری دارد و تماس بهتری بین محیط و سنگ معدن وجود دارد. حداکثر طول میله به حدود ۶٫۱ متر (۲۰ فوت) محدود شده است. این به نوبه خود طول، قطر و ظرفیت آسیاب های میله ای را محدود می­کند. میله های سنگین تر که روی بالابرها و آسترها عمل می‌کنند باعث سایش بیشتر آستر آسیاب می‌شوند. اگر میله ها به هم نخورند، عمل سنگ زنی از بین می­رود و مهمتر از آن، گره خوردن میله ها رخ می­دهد. آسیاب های میله ای معمولاً ۳۵ تا ۶۵ درصد بار میله ای را بر حسب حجم حمل می­کنند.

شارژ آسیاب میله ای معمولاً حدود ۴۵ درصد از حجم داخلی آسیاب را اشغال می­کند. برای جلوگیری از شرایطی که منجر به گره خوردن شارژ میله می­شود، نسبت طول به قطر بین ۱٫۴ تا ۱٫۶ حفظ می­شود. شارژ بیش از حد منجر به سنگ زنی ضعیف و باعث سایش میله ها و آسترها می­شود. شارژ کم نیز باعث سایش بیشتر میله ها می­شود.

محدودیت‌های سطح شارژ عبارتند از:

 1. باز نگه داشتن قسمت انتهایی تغذیه به طوری که خوراک وارد آسیاب شود.
 2. پایین نگه داشتن شارژ میله تا میله ها به دهانه های تخلیه وارد نشوند، جایی که می‌توانند باعث گره خوردن میله شوند.

ارتفاع بار نیز به همان روش آسیاب گلوله ای اندازه گیری می­شود، همچنین اندازه ذرات خوراک در آسیاب میله ای درشت تر از آسیاب گلوله ای است. اندازه خوراک معمولی بین ۶ تا ۲۵ میلی متر است.

برای آسیاب کردن قطعات درشت به روش صحیح، استفاده از آسیاب میله ای توصیه می شود، زیرا آسیاب گلوله ای مانند آسیاب های میله ای به مواد حمله نمی­کند. نکته بعدی در ماشین رادمیل استفاده بهینه از میله ها است که برای این منظور لازم است که میله ها موازی با محور مرکزی و بدنه آسیاب عمل کنند، ولی این امکان همیشه وجود ندارد؛ زیرا در عمل، هم­ترازی موازی معمولاً با تجمع سنگ معدن در انتهای خوراک، جایی که بار تمایل به متورم شدن دارد، با مشکل مواجه می­شود. سایش میله ها بیشتر در این ناحیه اتفاق می­افتد و در نتیجه میله ها در یک انتها نوک دار می­شوند. با این تغییر مداوم در شکل بار سنگ زنی، ویژگی های آسیاب مختل می­شود.

سرهای تغذیه و تخلیه رادمیل به شکل مخروطی هستند که مزایای مهمی نسبت به آسیاب با سرهای مستقیم دارد که عبارتند از:

 1. کیسه خوراک ضروری و همچنین فضایی برای فشرده شدن خمیر از توده میله را فراهم می­کنند. (این جیب تغذیه داخلی به قطعات درشت‌تر مواد اجازه می‌دهد تا نوک بار میله غلت بخورند و جذب شوند و گسترش میله را به حداقل می‌رسانند و یا میله ها گره نمی خورند یا گیر نمی­کنند)
 2. سایش آسترهای سر به حداقل می رسد
 3. سرهای شیب دار تمایل دارند تا میله ها را در داخل آسیاب تراز کنند
 4. فضای کافی برای کمک به بازرسی و مرتب‌سازی میله‌ها در صورت لزوم فراهم شده است

وقتی میله ها فرسوده می‌شوند، میله ها نباید کشیده شوند، بلکه باید در قطعات نسبتاً کوچک شکسته شوند تا بتوانند از آسیاب خارج شوند.

مزایا و معایب رادمیل

مزایای استفاده از ماشین رادمیل عبارت است از:

 1. محصول ریز و یکنواخت
 2. مصرف برق کم
 3. از رسانا های کم هزینه استفاده می­شود
 4. نسبت به بالمیل کم هزینه تر است
 5. مناسب برای آسیاب کردن مواد چسبنده
 6. نیاز به قدرت کمتر (زیرا میله های سنگ زنی آبشاری نیستند و در سرعت های محیطی پایین تر کار می­کنند)

معایب استفاده از ماشین رادمیل عبارت است از:

 1. مواد بسیار سخت مناسب نیست
 2. اندازه خوراک نباید از حدود ۲۵ میلی متر تجاوز کند
 3. نیاز به سرکشی و مراقبت دائم و دقت به میله های شکسته

انواع آسیاب میله ای

آسیاب های میله ای عبارتند از:

 1. آسیاب میله‌ای استاندارد: میله ها در انتهای خوراک به اندازه حداکثر اندازه خوراک ورودی به آسیاب از هم جدا می‌شوند.
 2. آسیاب تخلیه محیطی مرکزی: میله ها در دو انتها و به موازات طول آسیاب پخش می شوند. این ویژگی باعث ایجاد فضای بیشتر بین میله ها و در نتیجه کاهش میزان ریزدانه های تولید شده می شود. مواد نیز به سرعت در آسیاب به دلیل شیب تند حرکت می­کنند.

مقایسه بالمیل و رادمیل: